Sympatyczna animozja

Granica bułgarsko - rumuńska na Dunaju w Ruse.

Sympatyczna animozja:  czyli jak rozpętałem konflikt bułgarsko - rumuński

Vama Veche, granica rumuńsko-bułgarska. Tu nie ma Schengen- czyli nadal są celnicy i kontrola graniczna. Oznacza to, że przy jej przekraczaniu musisz mieć przy sobie dokument. I tak dzieje się teraz. Pierwszy maja, pięć samochodów na krzyż i kontrola: 

- Dokumenty poproszę! - celnik wypowiada słowa które wielokrotnie słyszałem. I dawniej i współcześnie. Chwila oczekiwania na zwrot dokumentów i pytanie:

- Dokąd jedziecie?

- Do Bułgarii, na ekskursiju. -To łatwe do zrozumienia stwierdzenie. - Na pewno?

Cóż za pytanie? A co tam dalej jest? Turcja? Syria? Chiny? No przecież wiadomo, że Bułgaria. Nawet napis widać - myślę sobie cicho, ale mówię rozsądnie:

- No tak. To będzie mój czterdziesty, odwiedzony kraj - rzucam z uśmiechem - już nie mogę się doczekać.

- No to powiem Ci stary, dobry, krótki rumuński dowcip: "Najadłeś się? - możesz jechać do Bułgarii! Miłej podróży" I wytrzeszczył na mnie oczy z takim szczerym, głupawym uśmiechem na zasadzie: twoja sprawa, ostrzegałem, jedz!

Pojechałem. Dobrą chwilę zajęło mi przeanalizowanie tekstu, który usłyszałem. Dopisuję go do księgi międzynarodowych animozji. W tym przypadku animozji rumuńsko - bułgarskich i bułgarsko - rumuńskich. Zaraz przed tym jak:

- Gdy byłem w Rumunii to wciąż ostrzegano mnie przed podróżą do Bułgarii;

- Gdy byłem w Bułgarii to wciąż ostrzegano mnie przed podrożą do Rumunii.

W obu przypadkach traktuję te ostrzenia jako lokalny folklor z cyklu " Sami swoi".  Bo w obu przypadkach włos z głowy mi nie spadł i będę zawsze ciepło wypowiadał się o obu krajach. Mimo, ze tak bardzo ze sobą rywalizują co powoduje, że są tacy zabawni, tacy śmieszni.

----

Ps. Już w Bułgarii, w Nesebyrze, po pysznej, sytej kolacji wdałem się w taką rozmowę z gospodarzem gdy zapytał:

- Smakowało?

- Znakomite!- odpowiedziałem. To było totalne zaprzeczenie tego co usłyszałem na granicy rumuńsko - bułgarskiej od celnika, kilka dni temu. - Odparłem.

- A co usłyszałeś? - dopytywał gospodarz

- A usłyszałem taki dowcip: "najadłeś się - możesz jechać do Bułgarii".

- A to kawał.. piiii, piiiii, piiiii, . Gdzie przekraczałeś granicę? Kiedy to było? O której godzinie? Zaraz tam zadzwonię?.. A to sku.... piiii.... piiii

Chyba rozpętałem konflikt bułgarsko - rumuński. Gospodarz podał nam deser na koszt firmy i zaczął gdzieś nerwowo dzwonić. Nie pozostało nam nic innego jak dyskretnie umknąć. I tak sobie myślę: sąsiedzi, dowcipy, skąd ja to znam. :)

Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017