Górskie linie kolejowe w Sudetach

Linia kolejowa Semmering vs linie: Slezsky Semmering, linia 286 (Kłodzko Miasto- Wałbrzych Główny) i Kolej Izerska (Jelenia Góra - Tanvald).

Porównanie austriackiej Linii Kolejowej Semmering znajdującej się na liście UNESCO z liniami kolejowymi położonymi w Sudetach czeskich, polskich i polsko-czeskich.

 

Austriacka linia kolejowa Semmering

Austriacka linia kolejowa Semmering to kolej górska prowadząca z Gloggnitz (442 m n.p.m) przez Semmering (896 m n.p.m.) do Mürzzuschlag (670 m n.p.m.). Została zbudowana w latach 1848-1854. Trasa przebiega przez Alpy Styryjskie; na jej trasie znajduje się 15 tuneli (najdłuższy liczy 1,5 km), 16 wiaduktów (kilka dwupiętrowych), ponad sto ceglanych i jedenaście żelaznych mostów oraz XIX-wieczne stacje kolejowe i dworce. Różnica wysokości wynosi 454 m (Gloggnitz - Semmering). Długość trasy to 41 km. W ostatnich latach muzeum w Semmering odwiedza średnio 13 tyś. osób.

Więcej zdjęć z tej linii >>>tutaj

Z wiaduktu w tunel. Fragment linii kolejowej Semmering

Czeska linia kolejowa "Slezsky Semmering"

Fragment linii Slezsky Semmering

Czeska linia kolejowa "Slezsky Semmering" to kolej górska prowadząca z Hanusovic (395 m n.p.m) przez Ramzová (762 m n.p.m) do  Jesioníka (460 m n.p.m). Została zbudowana w latach 1883-1888. Trasa przebiega przez Sudety Wschodnie. Kolej, przecina kilka dolin i tworzą nad nimi krzywą przechodzącą przez wiadukty, których tylko na terenie Horní Lipová jest aż sześć. Różnica wysokości wynosi 367 m. (Hanusovice - Ramzova). Długość trasy to 66 km. Na stacji  Horní Lipová znajduje się niewielkie muzeum poświęcona fragmentowi tej ciekawej linii kolejowej oznaczonej nr 292. 


Więcej zdjęć z tej linii  >>>tutaj

Wjazd na stację Horni Lipova gdzie znajduje się muzeum tej Slezskiego Semmeringu

Linia kolejowa nr 286 Kłodzko Miasto - Wałbrzych Główny

Widok z linii okolic Nowej Rudy

Polska linia kolejowa nr 286 to kolej górska prowadząca z Kłodzka Miasto (226 m n.p.m.) przez Tunel pod Świerkową Kopą (549 m n.p.m.) do stacji Wałbrzych Główny (507 m n.p.m.). Została zbudowana w latach 1876-1880. Trasa przebiega przez Sudety Środkowe; na jej trasie znajdują się 3 tunele (Tunel pod Małym Wołowcem liczy 1,6 km i jest najdłuższym tunelem w Polsce ), 2 mosty i 8 wiaduktów oraz XIX-wieczne stacje kolejowe i dworce. Różnica wysokości wynosi 323 m (Kłodzko Miasto -Tunel pod Świerkową Kopą). Długość trasy to 52 km.

Tunel pod Świerkową Kopą

Linia 311 czyli Kolej Izerska

Na trasie z Korenova

Polsko- czeska linia kolejowa nr 311 zwana Koleją Izerską to kolej górska prowadząca ze stacji Jelenia Góra (345 m n.p.m.) przez Przełęcz Szklarską (886 m n.p.m.) do stacji Koreniov (700 m n.p.m.) i dalej jako linia 036 do Tanvaldu (465 m n.p.m.). Została zbudowana w latach 1891-1902. Trasa przebiega przez Sudety Wschodnie; na jej trasie znajdują się 5 tuneli (najdłuższy liczy 940 m). Trasa pokonuje 26 metrowy most nad Izerą. Na siedmiokilometrowym odcinku Tanvald - Kořenov do dziś zachowały się fragmenty linii tzw. zębatki Abta o łącznej długości ok. 4,5 km. Na tej trasie pociąg pokoanuje wysokość 235 metrów przy maksymalnym nachyleniu aż 58 promili - to najwięcej w Czechach. Różnica wysokości wynosi 546 m (Jelenia Góra - Przełęcz Szklarska). Długość trasy to 53 km (Jelenia Korenov 46 km i Korenov - Tanvald 7 km.

Więcej zdjęć z tej linii  >>>tutaj

Kolej Izerska na Przełęczy Jakuszyckiej

Podsumowanie

Najwyższy punkt linii Semmering

Trzeba przyznać, że linia Semmering jest najstarsza, najbardziej rozbudowana jeśli chodzi o obiekty inżynieryjne oraz wspina się najwyżej spośród porównywanych linii kolejowych. Najwyższy punkt, czyli Semmering położony jest na wysokości 896 m n.p.m. co sprawia, że jest tylko dziesięć metrów wyżej niż stacja Kolei Izerskiej - Jakuszyce (886 m n.p.m). Na trasie linii 286 (Kłodzko Miasto- Wałbrzych Główny) znajduje się najdłuższy tunel spośród porównywanych linii: tunel pod Małym Wołowcem, który liczy 1601 m. Zatem - nie jest źle z naszymi liniami. Jest czym się pochwalić i co odwiedzić. Polecam. Sebastian Mierzwa 2018 r.

Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017