Górskie linie kolejowe w Sudetach

Linia kolejowa Semmering vs linie: Slezsky Semmering, linia 286 (Kłodzko Miasto- Wałbrzych Główny) i Kolej Izerska (Jelenia Góra - Tanvald).

Porównanie austriackiej Linii Kolejowej Semmering znajdującej się na liście UNESCO z liniami kolejowymi położonymi w Sudetach czeskich, polskich i polsko-czeskich.

 

Austriacka linia kolejowa Semmering

Austriacka linia kolejowa Semmering to kolej górska prowadząca z Gloggnitz (442 m n.p.m) przez Semmering (896 m n.p.m.) do Mürzzuschlag (670 m n.p.m.). Została zbudowana w latach 1848-1854. Trasa przebiega przez Alpy Styryjskie; na jej trasie znajduje się 15 tuneli (najdłuższy liczy 1,5 km), 16 wiaduktów (kilka dwupiętrowych), ponad sto ceglanych i jedenaście żelaznych mostów oraz XIX-wieczne stacje kolejowe i dworce. Różnica wysokości wynosi 454 m (Gloggnitz - Semmering). Długość trasy to 41 km. W ostatnich latach muzeum w Semmering odwiedza średnio 13 tyś. osób. Więcej zdjęć z tej linii tutaj

Z wiaduktu w tunel. Fragment linii kolejowej Semmering

Czeska linia kolejowa "Slezsky Semmering"

Fragment linii Slezsky Semmering

Czeska linia kolejowa "Slezsky Semmering" to kolej górska prowadząca z Hanusovic (395 m n.p.m) przez Ramzová (762 m n.p.m) do  Jesioníka (460 m n.p.m). Została zbudowana w latach 1883-1888. Trasa przebiega przez Sudety Wschodnie. Kolej, przecina kilka dolin i tworzą nad nimi krzywą przechodzącą przez wiadukty, których tylko na terenie Horní Lipová jest aż sześć. Różnica wysokości wynosi 367 m. (Hanusovice - Ramzova). Długość trasy to 66 km. Na stacji  Horní Lipová znajduje się niewielkie muzeum poświęcona fragmentowi tej ciekawej linii kolejowej oznaczonej nr 292.

Wjazd na stację Horni Lipova gdzie znajduje się muzeum tej Slezskiego Semmeringu

Linia kolejowa nr 286 Kłodzko Miasto - Wałbrzych Główny

Widok z linii okolic Nowej Rudy

Polska linia kolejowa nr 286 to kolej górska prowadząca z Kłodzka Miasto (226 m n.p.m.) przez Tunel pod Świerkową Kopą (549 m n.p.m.) do stacji Wałbrzych Główny (507 m n.p.m.). Została zbudowana w latach 1876-1880. Trasa przebiega przez Sudety Środkowe; na jej trasie znajdują się 3 tunele (Tunel pod Małym Wołowcem liczy 1,6 km i jest najdłuższym tunelem w Polsce ), 2 mosty i 8 wiaduktów oraz XIX-wieczne stacje kolejowe i dworce. Różnica wysokości wynosi 323 m (Kłodzko Miasto -Tunel pod Świerkową Kopą). Długość trasy to 52 km.

Tunel pod Świerkową Kopą

Linia 311 czyli Kolej Izerska

Na trasie z Korenova

Polsko- czeska linia kolejowa nr 311 zwana Koleją Izerską to kolej górska prowadząca ze stacji Jelenia Góra (345 m n.p.m.) przez Przełęcz Szklarską (886 m n.p.m.) do stacji Koreniov (700 m n.p.m.) i dalej jako linia 036 do Tanvaldu (465 m n.p.m.). Została zbudowana w latach 1891-1902. Trasa przebiega przez Sudety Wschodnie; na jej trasie znajdują się 5 tuneli (najdłuższy liczy 940 m). Trasa pokonuje 26 metrowy most nad Izerą. Na siedmiokilometrowym odcinku Tanvald - Kořenov do dziś zachowały się fragmenty linii tzw. zębatki Abta o łącznej długości ok. 4,5 km. Na tej trasie pociąg pokoanuje wysokość 235 metrów przy maksymalnym nachyleniu aż 58 promili - to najwięcej w Czechach. Różnica wysokości wynosi 546 m (Jelenia Góra - Przełęcz Szklarska). Długość trasy to 53 km (Jelenia Korenov 46 km i Korenov - Tanvald 7 km.

Kolej Izerska na Przełęczy Jakuszyckiej

Podsumowanie

Najwyższy punkt linii Semmering

Trzeba przyznać, że linia Semmering jest najstarsza, najbardziej rozbudowana jeśli chodzi o obiekty inżynieryjne oraz wspina się najwyżej spośród porównywanych linii kolejowych. Najwyższy punkt, czyli Semmering położony jest na wysokości 896 m n.p.m. co sprawia, że jest tylko dziesięć metrów wyżej niż stacja Kolei Izerskiej - Jakuszyce (886 m n.p.m). Na trasie linii 286 (Kłodzko Miasto- Wałbrzych Główny) znajduje się najdłuższy tunel spośród porównywanych linii: tunel pod Małym Wołowcem, który liczy 1601 m. Zatem - nie jest źle z naszymi liniami. Jest czym się pochwalić i co odwiedzić. Polecam. Sebastian Mierzwa 2018 r.

Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017