Slezsky Semmering

Na trasie z Jesionika

Linia kolejowa Slezsky Semmering, czyli pociągiem po Jesionikach (Ramzova- Jesionik - Ramzova)

Czeska linia kolejowa zwana "Slezsky Semmering" to kolej górska prowadząca z Hanusovic (395 m n.p.m) przez Ramzovą (762 m n.p.m) do Jesionika (460 m n.p.m). Została zbudowana w latach 1883-1888. Jej długość to 66 km. Zapraszam na wspólną przejażdżkę.

 

 

Trasa przebiega przez Wysoki Jesionik i  Hanušovicką vrchovinę. Kolej przecina kilka dolin i tworzą nad nimi krzywe przechodzące przez wiadukty, których tylko na terenie Horní Lipová jest aż sześć. Na tejże stacji znajduje się niewielkie muzeum poświęcona fragmentowi tej ciekawej linii kolejowej oznaczonej jako nr 292. Różnica wysokości pomiędzy stacjami Hanusovice  i Ramzova wynosi 367 m, a pomiędzy Jesionikiem  i  Ramzovą -  302 metry.

Zbiory muzeum Slezskiego Semmeringu
Stacja Horni Lipova

 

Krótką podróż fragmentem linii kolejowej 292 poprzedziliśmy wizytą na stacji Horní Lipová w malutkim muzeum "Slezskeho Semmeringu" jak nazywa się tą malowniczą linię. Jest to bezpośrednie nawiązanie do podobieństwa z austriacką linią kolejową biegnącą z Gloggnitz  przez przełęcz Semmering do Mürzzuschlag w Alpach Styryjskich. Slezsky odcinek jest młodszy, mniej spektakularny, ale wart uwagi. 

 

Stacja Ramzova jest najwyżej położona stacją kolejową w Czechach obsługującą pociągi pośpieszne. Sama Przełęcz Ramzovska (Ramzovské sedlo) położona w paśmie Wysokiego Jesionika. Oddziela Góry Złote od Masywu Krepnika. Jest też naturalną granicą historycznych krain Śląska i Moraw. 

Stacja Ramzova
Jesień na trasie kolejowej
Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017