Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO własnym okiem...

Podobno to ja :)

Międzynarodowa organizacja UNESCO, będąca filią ONZ, począwszy od 1977 roku na corocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa decyduje o wpisaniu na listę obiektów - miejsc spełniających określone, ścisłe kryteria. W 1978 roku podczas konferencji w Waszyngtonie na listę UNESCO zostało wpisanych 12 pierwszych obiektów, w tym 2 z Polski: Stare Miasto w Krakowie i Kopalnia Soli w Wieliczce.

Co roku lista "skarbów UNESCO" powiększa się o kolejne obiekty lub rozszerza o miejsca dopisywane do obiektów będących już na liście (np. wpis z 1984 r. "Dzieła Antonio Gaudiego" - Park Guell, Pałac Guell i Casa Mila, rozszerzono w 2005 r. o następujące obiekty: fasadę Narodzenia Pańskiego i kryptę Katedry Sagrada Familia oraz Casa Vicens i Casa Battló). Niektóre wpisy jak np. "Drewniane kościoły południowej Małopolski" zawierają 6 obiektów - miejsc i aby je wszystkie odwiedzić trzeba pokonać ponad 250 km. Inne np. transgraniczny wpis: "Pierwotne karpackie lasy bukowe i stare lasy bukowe w Niemczech" w 2011 r. rozciągał się na przestrzeni 1200 km: od Użańskiego Parku Narodowego (Ukraina) poprzez Park Narodowy "Połoniny" na Słowacji po krańce wyspy Rugia (Niemcy), a dziś to dwanaście krajów i 78 miejsc rozsianych po Europie.

 


Poniżej moje zdobyte miejsca z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO z podziałem na regiony/kraje

To pasja która uzależnia :)


Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017