Cześć. Witam wszystkich na moim fotoblogu.

Czasem trzeba coś napisać.

Publikuję tu drobne informacje o realizacjach foto, plany, inspiracje.

Zapiski fotografią popArte 


Port w Ścinawie budzi się ze snu

Jak żyć po urlopie

05.08 O godzinie 6.08 rusza pociąg z Czernej Małej w kierunku Zielonej Góry. Po 40-stu minutach zatrzymuje się w Ścinawie.  Dzisiaj rowerowa trasa: Ścinawa-Dziewin-Prochowice-Lubiąż- Malczyce-Mrozów czyli 93 km wzdłuż Odry.

 

 


Cztery kolejne, rumuńskie obiekty z listy UNESCO

Rumuński odcinek listy UNESCO i kolejne fascynujące miejsca:

Dwie z siedmiu malowanych cerkwi północnej Mołdawii: monastyr św. Jana Nowego w Suczawie i obronny monastyr z malowaną cerkwią znajdujący się w miejscowości Suczawica. Delta Dunaju, największa delta Europy. 300 gatunków ptaków w tym wypatrzone pelikany i ibisy. Monastyr w Hurez, w historycznym Księstwie Wołoskim. Arcydzieło tzw. stylu Brâncoveanu. Fortece dackie w górach Orastie wzniesione w I w. p.n.e. Tu położona na wysokości 1200 m n.p.m. Sarmizegetusa Regia - moja lista powiększyła się o cztery kolejne wpisy.

 

 


Fragment nowej fotoksiążki "Czeskie Vlaky 2017"

Káva s sebou: czyli o co chodzi?

Nic tak bardzo nie poprawia humoru jak zwrot na który patrzysz i wymyślasz co też on może znaczyć? I tak było i tym razem. Wielokrotnie spotykany napis "Kava s sebou" nurtował nas dość długo i wystarczająco mocno, by wymyślać jakieś niestworzone historyjki..

Káva s sebou historia całkiem poważna

 

 


Okładka fotoksiążki Seba "Fuertaventura 2017"

"Fuerteventura 2017 czyli od wschodów do zachodów"

luty 2018 r. Fotoksiążka Seba "Fuerteventura 2017 czyli od wschodów do zachodów". 

Wszystko w jednym miejscu. Wersja papierowa, półkowa, format A4, twarda okładka, 90 stron - zawsze w zasięgu ręki.

 

W wersji na ekran można ją zobaczyć tutaj


Teneryfa z Fuerteventury

Teneryfa i wulkan Teide trafione z Fuerteventury: 250 km

26.12.2017 r. Mój nowy rekord dalekich obserwacji: 250 km!!!

Jest 250 km!!! Tuż po zachodzie słońca wyłoniła się z oceanu. Widok na Teneryfę i wulkan Teide (3718 m n.p.m.) z Mirador Risco De Las Penas ( 410 m n.p.m.) leżący na Fuerteventurze. Kilka dni po pierwszym nieudanym podejściu przesunąłem się kilkadziesiąt kilometrów na północ. To był dobry ruch zakończony sukcesem.  Strzał życia czyli 250 kilometrów w towarzystwie moich dziewczyn! Nasz nowy rekord dalekich obserwacji.  Przy okazji życzę Wam wszystkim najlepszego w Nowym Roku i ... pobijania wszelkich rekordów :) 

 


Na szczycie Pico de la Zarza

Gran Canaria z Fuerteventury: 120 km

22.12.2017 r. Próba pobicia własnego rekordu dalekich obserwacji

Zachód słońca z najwyższego szczytu Fuerteventury - Pico de la Zarza (812 m n.p.m). W tle sąsiednia wyspa Gran Canaria w odległości ok. 120 km. Pierwsze podejście do "ustrzelenia" oddalonej o ok. 225 km Teneryfy. Niestety, dziś tylko, albo aż Gran Canaria. 

 


Tarnowskie Góry, kopalnia

183 obiekt z listy UNESCO zdobyty

04.11.2017 r. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach na Górnym Śląsku

Fotoraport (knipsowanie) z Tarnowskich Gór. 183 obiekt z listy UNESCO zdobyty! To kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku. Sztolnia Czarnego Pstrąga: 30 metrów pod ziemią, temp. wody 4 st.C, powietrza 10 st.C. 600 m łodzią napędzaną... przewodnikiem (!). Na powierzchni można zarzucić szkloka i zagryźć oblatem, a w mieście spokojnie wciągnąć gumiklyjzy z kapustom... som takie piykne miejsca!

Galeria i opis tutaj...


Radziejowa, Beskid Sądecki

23 szczyt z KGP zdobyty!

15.06.2017 r. 1262 m n.p.m. Radziejowa, Beskid Sądecki.

To miał być długi "górski" weekend. Brawo ekipa! Mamy 23 szczyt z KGP. Teraz tylko zejście. Chwilę po szesnastej mamy wypadek i koniec górskiego weekendu, pauza na kolejne szczyty w ramach realizowanego projektu. Pozostało nam pięć szczytów. Pamiętajcie: w górach wszystko jest możliwe, nawet w tak piękny momentami dzień jakim był ten czerwcowy czwartek ....

Galeria i opis tutaj...


Ryn nad jeziorem Ryńskim

Ryn na Mazurach

28.05.2017 r. Mazury, Ryn. Pomiędzy jeziorem Ryńskim i jeziorem Ołów wznosi się krzyżacki zamek. To uroczy Ryn, tu znad jeziora Ryńskiego.


Frangokastello, południowa Kreta

14.05.2017. Jeśli chodzi o południową Kretę, to zawsze żartowałem sobie z ofert biur podróży reklamujących hotele w tym regionie: "dwieście metrów do morza" - Tak, ale w pionie. :) Frangokastello jest tego oczywistym zaprzeczeniem.

Południowa Kreta regionu Sfakia

Pasmo Sudetów od "czeskiej" strony

Sąsiad z góry mapy

30.04.2017 r. Sudety, czeska strona. Długość granicy III Rzeszy i Czechosłowacji wynosiła ponad 1400 km.  Po II wojnie długość granic pomiędzy Polakami, a Czechami zwiększyła się z nieco ponad 60 km przed wojną do 800 km po wojnie. Jakie znaczenie mają te zmiany granic? Rozważaniania na temat sąsiadów....

 


Tatry z Nowego Targu

Panorama Tatr, którą wykonałem sierpniowym rankiem..

Tatry z okolic Nowego Targu

Rynek w Egerze, widok na zamek-twierdzę

Eger, główny plac miasta

17.04.2017 r. Eger, główny plac miasta. Według jednej z legend István Dobó, kapitan zamku w Egerze, w czasie obrony twierdzy przed Turkami w 1552 r. zezwolił obrońcom na picie wina Egri Bikaver dla podniesienia morale.... Zatem bądźmy jak obrońcy zamku w Egerze!

 


Eger, widok z zamku

Eger, zachód słońca w lany poniedziałek

17.04.2017 r. Eger. Oko jednego Boga. W 1596 roku Turcy zajęli węgierski Eger. Wkrótce w mieście pojawił się minaret. Dziś jest to najbardziej na północ wysunięty zabytek turecki.

 


Północne Węgry

17.04.2017 r. Na północy Węgier rozciąga się karpackie pasmo górskie Matra, którego najwyższym szczytem jest Kekes (1014 m n.p.m.).  To także najwyższa góra Węgier i szczyt zaliczany do Korony Karpat.

Węgierska Matra

Pravčicka Brama

Skalne Mosty Czyli było, ominęło, jest! Lazurowe Okno na Gozo, marokańska Legzira, czeska Pravčicka Brama.

09.04.2017 r. Park Narodowy Czeska Szwajcaria, Pravčicka Brama.

 


Widok na Łysicę

22. szczyt z KGP zdobyty

25.03.2017 r. Góry Świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m 

Galeria zdjęć z pobytu w Górach Świętokrzyskich


Trzecia fotoksiążka Seba

Album fotograficzny "Sudety"

zima 2016. Album fotograficzny "Sudety". 130 stron, format a4. Ponad 200 fotografii i opisy z 16 wycieczek na sudeckie szczyty należące do Korony Gór Polski. 


Alpy Nadmorskie i Alpy Liguryjskie z Saint-Tropez

Alpy Nadmorskie i Alpy Liguryjskie i widziane z Saint Tropez max: 136 km !!!

19.02.2017 rMonte Argentera (fr. Cime de l'Argentera) 3297 m n.p.m. najwyższy szczyt w Alpach Nadmorskich.  Leży w północnych Włoszech w regionie Piemont, blisko granicy z Francją. Pierwszy z lewej - 114 km.

Monte Gelas (fr. Cime du Gélas) 3143 m n.p.m. Alpy Nadmorskie. Szczyt Leży  na granicy między Włochami (Piemont) a Francją (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże). Środek - 111 km.

Monte Mongioie 2630 m n.p.m (czasem lokalnie Mungioia, dawniej też Cima Rascaira) to szczyt we włoskich Alpach Liguryjskich w regionie Piemont. Prawa strona zdjęcia - 136 km.

Tę daleka obserwację ustrzeliłem z Saint-Tropez w zwykły lutowy poranek...


Widok na Śnieżnik

Góry Bialskie zimą.

28.01.2017 r. Góry Bialskie zimą. Spacer na szczyt Bruska i jeszcze trochę dalej. Śnieg, słońce, wiatr i narciarze biegowi. Cztery godziny na szlaku powyżej 1000 m n.p.m.

 Więcej...

 


Pawilon Czterech Kopuł

Co łączy ESK i Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

06.01.2017 r. W minionym roku Wrocław i hiszpańskie San Sebastian dołączyły do grona miast mogących poszczycić się mianem byłej Europejskiej Stolicy Kultury. Na dzień dzisiejszy (styczeń 2017 r.) pośród 53 miast dzierżących ten tytuł tylko Luksemburg, był dwukrotnie Europejską Stolicą Kultury...

 Więcej...

 


Trogir

Dalmacja, Trogir

01.01.2017 r. Chorwacja. Trogir. Życzyć sobie takiej pogody...


Noworoczny Split ze wzgórza Marjan.

Dalmacja, Split

01.01.2017 r. Chorwacja, Split. Na pożegnanie starego i powitanie Nowego Roku. Fotomiejscówka na Górze Marjan.


Na trasie "zębatki" Abta z Tanvaldu - Kořenova

Czeskie Vlaki

06.01.2017. Fotorelacja z letniego wyjazdu. Czeskie Vlaki - czyli koleją wokół Sudetów. Przez pięć dni przyjechaliśmy czternastoma pociągami pokonując 607 km. Odwiedziliśmy 7 miejscowości: kłodzką twierdzę, wody zdrojowe w Kudowie, zamek w Nachodzie, Skalne Miasto Adrspach, zoo w Dvur Kralove, Jicin -miasto Rumcajsa, zaliczyliśmy przejażdżkę najładniejszą trasą kolejową Czech z Tanvaldu do Harrachova. Smakowaliśmy, popijaliśmy, bawiliśmy się świetnie.

Fotorelacja z kolejowej wycieczki jest tutaj.


Masyw Majella z Wezuwiusza

Monte Acquaviva z Wezuwiusza: 144 km !!!

26.11.2016 r. Włochy, Apeniny.  Monte Acquaviva 2737 m n.p.m.  z Wezuwiusza: 144 km - mój nowy rekord dalekiej obserwacji. Majella lub Maiella to masyw górski z maksymalną wysokością 2793 m n.p.m. To szczyt Monte Amaro do którego z Wezuwiusza jest 143 km. Zwykły grudniowy, rześki poranek...


Graciosa

12.11.2016 r.  Oj dawno tak skutecznie nie zostałem wykluczony z aktywnego życia.  Ostatnie dni musiałem spędzić w łóżku.  Przez kilka dni otwierając oczy widziałem tylko to, wykonane przeze mnie zdjęcie: "Panorama wyspy Graciosa z wyspy Lanzarote".  Wisi  na ścianie w wielkim formacie już kilka lat, ale chyba nigdy tak dokładnie nie przyglądałem mu się jak w ostatnich dniach.

 Co bym robił gdybym mieszkał w tym białym kanaryjskim miasteczku na końcu świata? Czy w styczniowy poniedziałek poszedłbym w lewo, a w czerwcowy wtorek w prawo? Czy może odwrotnie? Ile razy odwiedziłbym te stożki wulkaniczne i po co? Jaką największą rybę bym złapał i które miejsca do połowu są najlepsze? Czy wieloletnia erozja rozmywająca stok z którego robię to zdjęcie doprowadzi do momentu, kiedy te dwie wyspy się połączą? Niepotrzebny byłby wtedy statek, który wyraźnie "męczy się"  pływając w tych prądach.

 Czy wiatr zawsze wdmuchuje falę z prawej strony? Chyba tak, bo wtedy inaczej wyglądałby mały port. Czy prądy są  bardzo silne? Chyba silne, bo statek, który płynie trzyma się blisko brzegu. Teraz płynie pod prąd i pewnie mu ciężko. Ale gdy płynie w drugą stronę to ma ułatwione zadanie. Musi tylko trzymać się kursu, a w pewnym momencie mocno skręcić w prawo i sam prąd, i wiatr wepchnie go do malutkiego portu w tej kanaryjskiej miejscowości na końcu świata.  Ale, ale! - Tam na prawo jest jeszcze kilka  domków na odludziu tego odludzia. Co tam na ścianach, mają ludzie? Jakie obrazki, jakie panoramy?

Ciekawe czy dałbym radę przepłynąć wpław na drugą stronę? Skąd powinienem był zacząć, by precyzyjnie trafić w miejsce do którego chciałbym dopłynąć?

Któregoś dnia wyobraziłem sobie jak po kilku latach mieszkania na tej wyspie, wsiadam na dobrze znany mi statek z wielką walizką i plecakiem. Płynę na drugą stronę, pod prąd. Nawet słyszę jak ciężko pracuje silnik.  O co zapytałby mnie stary kapitan? Czy w ogóle powiedziałby coś do mnie? Czy tylko pozdrowił gestem uniesionej dłoni w której tli się fajka i krzyknął: -" iHasta la vista!"

 

Panorama wyspy Graciosa z wyspy Lanzarote.

Rysy

Tatry, Rysy

1.10.2016 r. Tatry, Rysy 2499 m n.p.m. Najwyższy szczyt Polski zdobyty!!!!

Galeria zdjęć z wyprawy na Rysy 

 


Babia Góra

Beskid Żywiecki, Babia Góra

10.09.2016 r. Beskid Żywiecki, Babia Góra 1725 m n.p.m. Mamy dwudziesty szczyt! Najwyższy jak do tej pory.

Galeria zdjęć z wyprawy na Babią Górę 

 


Pod szczytem Mogielicy

Beskid Wyspowy, Mogielica

28.08.2016 r. Beskid Wyspowy, Mogielica 1171 m n.p.m. Jeszcze tego samego dnia postanawiamy zdobyć kolejny szczyt z KGP

Galeria zdjęć z wyprawy na Mogielicę 

 


Tatry Wschodnie z drogi na Wysokie Skałki.

Pieniny, Wysokie Skałki

28.08.2016 r. Pieniny, Wysokie Skałki 1050 m n.p.m. Mamy osiemnasty szczyt! Piękne Pieniny od słowackiej strony...

Galeria z  wyprawy na Wysokie Skałki

 


Na szczycie Turbacza.

Gorce, Turbacz

27.08.2016 r. Gorce, Turbacz 1126 m n.p.m. Po Sudetach przyszedł czas na Karpaty. Rozszerzamy projekt KGDŚiO o dalsze szczyty. Teraz Korona Gór Polski.  No to w drogę!

Galeria z  wyprawy na Turbacz

 


Z widokiem na Sudety

Dolny Śląsk. Góry Izerskie

17.07.2016 r.  Góry Izerskie. Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. W drodze po ostatni szczyt z projektu Korona Gór Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Dziś możemy o sobie napisać: zdobywcy Korony Gór Dolnego Śląska i Opolszczyzny (KGDŚiO)!!!

 


Widok z Chełmca

Dolny Śląsk. Góry Wałbrzyskie

10.07.2016 r.  Góry Wałbrzyskie. Chełmiec 851 m n.p.m. Mamy piętnasty szczyt!

 


Szpieg z Krainy Deszczowców

Dolny Śląsk. Rudawy Janowickie

10.07.2016 r.  Rudawy Janowickie. Skalnik 945 m n.p.m. Kolejny szczyt z projektu Korona Gór Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

 


Ciemna Góra

Dolny Śląsk. Wzgórza Trzebnickie

03.07.2016 r.  Wzgórza Trzebnickie. Ciemna Góra 258 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie Kocich Gór. Pagórki, lasy, pola uprawne i sady.

 


Chłop śpi a w polu rośnie.

Lato

21.06.2016 r.  Lato!

 


Drugi szczyt jednego dnia. Brawo!

Dolny Śląsk, Góry Orlickie

26.05.2016 r.  Orlica 1084 m n.p.m. Trzynasty szczyt w projekcie KGDŚiO.

 


Dziwny szlak, dziwne rzeczy.

Dolny Śląsk, Góry Bystrzyckie

26.05.2016 rJagodna 977 m n.p.m. Nasz dwunasty szczyt w projekcie KGDŚiO.

 


Lenka za migawką

Historia pewnego zdjęcia wykonanego przez siedmiolatkę.

26.05.2016 r. Ostatnio w drodze z Jagodnej (naszego dwunastego szczytu z projektu KGDŚiO) dałem Lence aparat, by coś tam pofociła. Celowała, pstrykała, czasem tylko zerkałem w jej kierunku co tam ciekawego robi. Nie chciałem jej przeszkadzać, bo najfajniejsze jest przejrzeć potem aparat i już na spokojnie zobaczyć co też przykuło uwagę małego człowieczka. Tym razem jednak po chwili przybiegła i pochwaliła się zdjęciem: czarne tło, w środku otwór, a w nim Agatka. Jak to zrobiłaś? -zapytałem. Tu pod drogą są takie rury Tato. Ja stałam z jednej strony w rowie, a Agatkę poprosiłam aby stanęła po drugiej stronie drogi przy wylocie rury. I zrobiłam jej zdjęcie! Fajne?
No po tej full "reżyserce" zatkało mnie, zatkało z dumy!

 


Maj na WzgórzachTrzebnickich

Wiosna w Górach Kocich.

15.05.2016 r. I jak tu nie wracać ?

 


W drodze po jedenasty szczyt

Dolny Śląsk, Góry Bardzkie

01.05.2016 r. Kłodzka Góra 765 m n.p.m.

Otwarcie sezonu, kontynuacja projekt KGDŚ: Kłodzka Góra -nasz jedenasty szczyt. 

 


Dolnośląska mała Toskania

Wiosna w Górach Kocich.

24.04.2016 r. A taką małą dolnośląską Toskanię odkryłem...

Włosi, Szwajcarzy mają swoje winice, a Polska piękne sady! I o tym dziś będzie.

Fotorelacja jest tutaj.

 


Na wrocławskiej Tamce (wyspa św. Macieja)

Wrocław nocą - wyspa Tamka

03.04.2016 r. Fragment jazu św. Macieja na wrocławskiej wyspie Tamce - jednej z sześciu wschodnich wysp odrzańskich. Trybiki, które klimatycznie nakręcają to miejsce. Dziś zupełnie niepotrzebne, stanowią magiczny element fragmentu wyspy należącej kiedyś do zakonu Krzyżowców z Czerwona Gwiazdą. Kimkolwiek byli ...

 


Ulica Heleny Modrzejewskiej

Wrocław po zmroku...

06.03.2016 r. Kolejna fotomiejscówka na mapie Wroclawia: Plac Wolności.

Z XXI w.  niemalże wprost w dziewiętnastowieczną  zabudowę. Gdy tylko wynurzysz się z nowoczesnej czeluści podziemnego  parkingu pod Placem Wolności otrzesz się o secesję (z lewej Hotel Monopol) i klasycyzm (z prawej Opera Wrocławska). Strzałka przy wyjeździe ze współczesności  podpowiada: trzymaj się prawej strony, bo wjedziesz w dawny Dom Handlowy "Pod św. Hieronimem"!

Więcej zdjęć...

 


Fragment elewacji Wrocławskiej Hali Targowej

Pierwszy marcowy nocny fotospacer po Wrocławiu

04.03.2016 r. Dziś celem fotospaceru był Most Piaskowy oraz pobliska Wyspa Daliowa i widoki z jej nadbrzeży.

Tuż pod koniec nocnego fotopleneru moją uwagę przykuł podświetlony napis umieszczony na północnej elewacji Hali Targowej przy ul. Piaskowej. Świetnie dopasowany, idealnie skrojony (!), dobrze podświetlił fragment ceglanego muru tej neogotyckiej elewacji.

Więcej zdjęć...

 


Kościoł Bożego Ciała

Ósmy wrocławski Fotołok

28.02.2016 r. Kolejna wrocławska fotoprzygoda. Dziś w okolicach Kościoła Bożego Ciała.

Kościół Bożego Ciała - pozostałość po byłej komandorii Zakonu Joannitów. Widok z wytyczonej tuż nad fosą Promenady Staromiejskiej. Kościół jest trójnawową, piętnastowieczną, gotycką bazyliką i właśnie dzięki przestrzeni tego miejsca prezentuje się niezwykle okazale. Przynajmniej o tej porze roku... (krokusy już na trawnikach).

Więcej zdjęć...

 


Widok z wieży kościoła św. Elżbiety

Wrocławskie punkty widokowe w jeden dzień

16.02.2016 r. Wrocławskie punkty widokowe w jeden dzień -trasa foto wycieczki. Moja propozycja foto spaceru na który wybrałem się z sześciolatką pewnej wrześniowej niedzieli.  Więcej...

 


Most Mieszczański

Siódmy wrocławski Fotołok

31.01.2016 r.  Niedzielny wieczór we Wrocławiu. Można rzec: otwarcie sezonu. Trasa Mosty Mieszczańskie, Nadodrze.  Więcej...

 Wrocław ESK 2016 r

10.01.2016 r. Chasingunesco Team włącza się w aktywną promocję Wrocławia. Europejską Stolicę Kultury 2016 r. Artykuł i galeria jest tutaj...

Wciąż poszukujemy chętnych do opisania tej panoramy:

 

Panorama Wrocławia

Z widokiem na starożytne Pompeje...

Pompeje, pod wielką pinią...

24.12.2015 r. Jak śpiewa Lenka: "Aaaam czuje że natchnienie jest blisko, aaaam ciemność jest wokół, aaam ja dziś ćwiczę jogę, aaamm napisałam tą pieśń, och mogę!" - I tak 20 razy tato!

 


Palermo, wejście do portu. W tle Monte Cuccio: 1052 m n.p.m.

Sycylia, Palermo

19.12.2015 r. Sycylia. Arabsko - normańskie Palermo. W 2015 r. Palermo znalazło się na liście UNESCO jako 1487 obiekt. Zatem jest co robić. U mnie licznik wybił numer 174.

 


Zachód słońca ze szczytu Ślęży

Dolny Śląsk, Masyw Ślęży

06.12.2015 r. Ślęża 718 m n.p.m.

Mikołajkowe wejście na szczyt. Projekt KGDŚ: Ślęża po zmroku. 

 


Andrzejówka pod Waligórą

10/10/15

Dolny Śląsk, Góry Kamienne

Waligóra 936 m n.p.m

Odwiedzmy Andrzejówkę i punktujemy w Górach Kamiennych. Projekt KGDŚ: Waligóra.

 

 

Maszerujemy, maszerujemy...

10/04/15

Dolny Śląsk, Karkonosze

Śnieżka 1602 m n.p.m

Zdobywamy najwyższy szczyt Sudetów. Projekt KGDŚ: Śnieżka

 

 

Tam gdzieś dalej Ślęża

09/20/15

Dolny Śląsk, Góry Kaczawskie

Skopiec 724 m n.p.m

Najmłodsza polubiła góry. Galeria: Skopiec!

 

 

Panorama Wrocławia tuż po wschodzie słońca

09/19/15

Wrocław

Wrocław, skoro świt. 

Dobra fotomiejscówka!

 

 

Widok z Biskupiej Kopy

09/13/15

Opolszczyzna, Góry Opawskie

Biskupia Kopa 889 m n.p.m. 

Widok z osimastowmetrowej wieży wieńczącej kolejny szczyt KGDŚ.

Fotorelacja

 

 

Brusek

09/05/15

Dolny Śląsk, Góry Bialskie

Brusek 1124 m n.p.m. 

Nieoficjalnie, podobno najwyższy szczyt Gór Bialskch.

Kolejn sukces w projekcje KGDŚ - Rudawiec 1112 m n.p.m.

 

 

Panorama na "czeską stronę"

08/29/15

Dolny Śląsk, Masyw Śnieżnika

Na zboczach Śnieżnika. W drodze na kolejny szczyt z projektu Korony Gór Dolnego Śląska.

 

 

Klucząc pośród zwietrzałego szczytu.

08/02/15

Dolny Śląsk, Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki. 

Nowy projekt: Korona Gór Dolnego Śląska (KGDŚ). Szesnaście najwyższych szczytów Sudetów w towarzystwie sześciolatki...

Pierwszy sukces!

 

 

Po drodze w Góry Bardzkie

07/26/15

Dolny Śląsk

Okolice Ząbkowic Śląskich.

Za(nim) Góry Bardzkie... Ostał się po silnych wichurach ostatnich dni.

 

Na ścieżkach Schlossbergu.

06/06/15

Austria, Styria. Graz.

Historyczne centrum Grazu. 

Jedniodniowy wypad z Burgenlandu do stolicy Styrii. Tym samym austriackie obiekty z listy Unesco mam już niemal w komplecie. Pozostały do zrobienia prehistoryczne osady na palach. Pełne fotorelacje z węgiersko-austriackiego wyjazdu już wkrótce.

Galeria z wizyty w Graz jest tutaj...

 

 

Pałac Schönbrunn

06/05/15

Austria, Wiedeń

Pałac i ogrody Schönbrunn.

Rezydencja cesarska Habsburgów.

 

Przed Hofburgiem

06/05/15

Austria, Wiedeń

Zabytkowe cenrum miasta, jeden z dwóch wiedeńskich wpisów na listę Unesco.

Dorożkarz przed dawną rezydencją cesarską Hofburg.

 

Widok z wieży strażackiej

06/04/15

Węgry, Sopron

 

Sopron, za sprawą położenia, historii i wielonarodowościowego charakteru zyskał miano najbardziej lojalnego z węgierskich miast.

 

Fragment zbudowy Fertorákos

06/04/15

Węgry, Fertorákos

 

Tuż po zachodzie słońca, ta niewielka miejscowość położona w pobliżu Jeziora Nezyderskiego, nabiera niezwykłych barw...

 

Winiarnia, Purbach nad Jeziorem Nezyderskim

06/04/15

Austria, Purbach am Neusiedler See

 

Tu się pije lokalne wino.

To część tutejszej tradycji wpisanej w krajobraz.

 

Jezioro Nezyderskie

06/07/15

Burgenland

Krajobraz kulturowy Jeziora Nezyderskiego.

Neusedler See, Ferto-to: wschód słońca 4.56. Trzy dni temu...

 

Bieszczady, Krzemieniec, styk trzech granic.

Czerwiec - gorąco i optymistycznie.

Jest dobrze! Pod koniec stycznia 2015 na stronach internetowych http://whc.unesco.org/ pojawił się taki oto wpis: http://whc.unesco.org/en/tentativelists/6018/

Oznacza to, iż mamy piątego kandydata na wstępnych Listach Światowego Dziedzictwa UNESCO! Zatem bieszczadzkie buki mogą znaleźć się już niedługo na tej prestiżowej liście. Byłoby to rozszerzenie istniejącego już wpisu:"Pierwotne karpackie lasy bukowe i stare lasy bukowe w Niemczech" i kolejne miejsce z listy (obok drewnianych cerkwi Turzańska i Smolnika) w Bieszczadach. Wkrótce, w dniach 28 czerwca - 9 lipca w niemieckim Bonn, odbędzie się 39. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Może będzie kolejny, piętnasty wpis dla Polski. Trzymam kciuki!

Most Karola, Josefov.

05/24/15

Praski Fotołok

Nocny spacer zabytkową Pragą już gotowy...

Zapraszam! tutaj

 

Sasanka łąkowa

05/14/15

Sasanka łąkowa

Sasanka łąkowa (pulsatilla pratensis) w naturalnym otoczeniu.
Roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową. Znajduje się w czerwonej liście roślin i grzybów Polski jako gatunek narażony na wyginięcie.
Jej obserwację prowadzę od 2011 roku. Ma się dobrze! 

 

Praga nocą

05/11/15

Praga na wiosnę

Praga na wiosnę w majowy poniedziałek.

 

Karkonosze z Łysej Góry.

05/13/15

Na zboczu Łysej Góry

Na zboczu Łysej Góry rośnie pewne drzewo. Jakiś czas temu wpadło mi w obiektyw pierwszy raz. Trzydzieści dni później odwiedziłem je ponownie...

 

Wrocławska pergola przy Hali Stulecia

04/26/15

Szósty wrocławski Fotołok

Hala Stulecia.  Fotorelacja z szóstego fotosaceru po Wrocławiu. Tym razem wybór padł na Halę Stulecia...

Zapraszam na fotowędrówkę po obiekcie z listy Unesco. tutaj

Kamiennogórskie kamieniczki

04/19/15

Dolny Śląsk, Kamienna Góra

Kamienice rynku w Kamiennej Górze.  Coraz bardziej doceniam piękno dolnośląskich miast i miasteczek!

York Minster na tle zabudowy miejskiej.

03/31/15

Anglia, York

York, podobno najładniejsze miasto na północy Anglii.  Jeżeli nie najładniejsze to na pewno posiadające największy, średniowieczy kościół w Europie: York Minster, którego budowę rozpoczęto w 1220 r. a zakończono po ponad 250 latach. Zanim wsiadłem do samololu musiałem ją zobaczyć!

Przędzalnia bawełny w Cromford

03/30/15

Anglia, Derwent Valley Mills

Fabryki doliny Derwent - kulturowy krajobraz przemysłowej Anglii. Moje ostatnie z zaplanowanych podczas tego wypadu miejsc z listy Unesco. W sumie z "brytyjskiego odcinka" przywiozłem siedem nowych obiektów, które już wkrótce wzbogacą stronę chasingunesco.com. Damian - dziękuję za ogromną pomoc przy organizację wyjazdu i świetne tempo. Jesteś wielki! 

Iron Bridge, most na rzece Severn

03/29/15

Anglia, wąwóz Ironbridge

Most Ironbridge - pierwszy na świecie most żelazny wykonany w 1779 r. Symbol rewolucji przemysłowej w Anglii.

Łódź pokonująca kanał na akwedukcie.

03/29/15

Walia, akwedukt i kanał Pontcysyllte

Pontcysyllte - akwedukt nad rzeką Dee składa się z dziewiętnastu przęseł i ma 307 m długości. Na wysokości 38 m pływają nim łodki.

Durham

03/28/15

Anglia, Durham

Durham - popołudniowy spacer zabytkowym miastem. Mój kolejny obiekt na liście Unesco.

Cawfields

03/28/15

Anglia, Cawfields

North East England, Cawfields - idealne miejsce na piknik.

Wała Hadriana.

03/28/15

Anglia, Wał Hadriana

North East England, wał Hadriana - 117 kilometrów muru, a nad nim tęcza. Tu kiedyś kończyła się cywilizacja zachodnia. Wał Hadriana, mój 154 obiekt.

Park Narodowy Northumberland

03/28/15

North East England

Park Narodowy Northumberland. Tylko czasu mi brakło, bo poleżeć pod tym drzewem.

 

Foutains Abbey

03/27/15

Anglia, Fountais Abbey

Yorkshire, Foutains Abbey - ruiny opactwa cysterskiego w Fountains. Mój kolejny obiekt z listy Unesco. Niezwykle tajemniczy, niezwykle piękny...

Zapraszam do galerii z opisem tutaj

Saltaire wiosną

03/27/15

Anglia, Yorkshire and the Humber

W krainie kwitnących żonkili i bażantów. Saltaire - moje pierwsze brytyjskie miejsce z listy UNESCO....

Galeria jest tutaj

 

Panorama miasta z Mostu Sikorskiego.

03/07/15

Wrocław nocą prawie pięć

"Wrocław wciąż mnie zaskakuje". Fotorelacja z prawie piątego, wieczornego "Fotołoku" jest tutaj.

 

Przesmyk ul. Grodzka pl. Uniwersytecki

02/28/15

Wrocław nocą IV

"Bo tak wygląda moje miasto nocą". Fotorelacja z czwartego, wieczornego "Fotołoku" jest tutaj.

 

Linia obrony Amsterdamu.

03/06/15

Pierścień obrony Amsterdamu.

 

Holenderskie fortyfikacje.

135 kilometrów lini obronnej wokół Amsterdamu. Z 45 fortów odwiedziłem dwa. Jak wygląda ta nietypowa lina obrony? -możesz zobaczyć tutaj.

 

Polder Beemster: saboty.

03/01/15

Holandia, Middenbeemster

 

Niezwykle poukładany świat Polderu Beemster.

Fotorelacja z kolejnego holenderskiego odcinka obiektów z listy UNESCO jest tutaj.

 

Schokland

01/18/15

Holandia, Schokland

 

Miejsce wydarte morzu.

Fotorelacja z holenderskiego odcinka obiektów z listy UNESCO jest tutaj...

 

Wrocławskie Podwale, DH Renoma.

02/21/15

Wrocław nocą III

Wrocławskie foto miejscówki. Na zdjęciu obok: wbrew pozorom, nie jest to pływający wycieczkowiec. To "zacumowany na stałe" przy wrocławskim Podwalu DH Renoma.

Trzeci, wieczorny "Fotołoku". Fotorelacja ze spaceru jest tutaj.

 

Wrocławski Młyński Most Północny i kościół NMP na Piasku.

02/15/15

Wrocław nocą II

W poszukiwaniu ciekawych, wrocławskich foto miejsc. Fotorelacja z drugiego, wieczornego "Fotołoku" jest tutaj.

 

Sacro Monte di Ossuccio

02/01/15

Jeszcze raz Lombardia

 

Sacro Monte di Ossuccio

Spośród dziewięciu włoskich Sacri Monti położonych w Piemoncie i Lombardii wybrałem to, położone nad jeziorem Como: Sacro Monte di Ossuccio. W lutowe, niedzielne popołudnie wycieczka na kapliczne wzgórze okazała się niezwykle przyjemna fotograficznie. Mój 144 obiekt z listy UNESCO zapraszam do Sacri Monti di Ossuccio.

 

Ryty naskalne w dolinie Val Camonica.

02/03/15

Włochy, Lombardia

Val Camonica -jeden z największych zbiorów petroglifów na świecie.

Capo di Ponte, widok na Pizzo Badile Camuno. Na pierwszym planie jeden z 300 000 zidentyfikowanych rytów naskalnych w dolinie Val Camonica. Najstarsze petroglify w dolinie liczą sobie 8000 lat. Fotorelacja z tego niesamowitego miejsca jest tutaj: Ryty naskalne Val Camonica.

Włoskie jezioro Como

02/01/15

Włochy, Lago di Como

Najgłębsze alpejskie jezioro.

W zimowej aurze, zachwyca urokiem. Można by powiedzieć, iż na południu zaczyna się wiosną, a kończy zimą w swej połnocnej części.

 

Holenderski wiatrak w Stiens.

01/18/15

Holandia, Fryzja

Wiatrak we fryzyjskiej miejscowości Stiens.

Więcej holenderskich wiatraków znajdujących się w Kinderdijk - Eishoot znajdziesz w galerii poświęconej Holandii tutaj...

 

Wrocławski rynek.

01/18/15

Wrocław nocą I

Rynek jeszcze w świątecznej oprawie. Fotorelacja z pierwszego, wieczornego, wrocławskiego "Fotołoku" jest tutaj.

 

Klubogaleria Neon Side ul. Ruska.

01/18/15

Wrocławskie neony

Na szare dni i ciemne noce.

Stare wrocławskie neony w jednym miejscu. Wieczorny fotospacer w poszukiwaniu ciekawych miejsc.

Wrocław, ul. Włodkowica. Elewacja hotelu Puro.

Pozostając we wrocławskim kimacie światła:

ulica Włodkowica.

Prężyce pałac.

01/13/15

Co tam w stawie piszczy?

Na dobry początek...

Inne spojrzenie na zabytki gminy Miękinia. Pałace w Prężycach i Mrozowie, ruiny w Gałowie, wiatrak w Lutyni, kościół w Wilkszynie. Tym razem postanowiełem zerknąć co też widać w parkowych stawach, oczkach wodnych, a czasem zwykłych sadzawkach i zbiornikach. Galeria jest tutaj


Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017