Dwanaście czeskich obiektów na liście UNESCO

W Czechach znajduje się dwanaście obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa. Ich odwiedzenie nie nastręcza większych trudności. Najwięcej czasu musimy zarezerwować na zwiedzenie Starego Miasta w Pradze i Lednicko - Valtickiego krajobrazu kulturowego rozciągającego się na przestrzeni 200 km2. Kutna Hora i Czeski Krumlow są na tyle interesujące i urokliwe, że warto zarezerwować dla  nich po jednym dniu. Pozostałe miejsca są dość zwarte i łatwo dostępne (renesansowy zamek w Litomyślu czy  wieś Holaszowice). Miasteczka  Telcz i Kromieryż mogą zauroczyć na tyle, że zatrzymają nas na dłużej niż jedno popołudnie. Bardzo łatwo dostępnymi obiektami są kolumna św. Trójcy w Ołomuńcu,  sanktuarium w Zelenej Horze i willa Tugendhatów w Brnie. W tym ostatnim dobrze jest mieć wcześniejszą rezerwację. Nieco rozczarowuje natomiast miasto Trebić -dzielnica żydowska wciąż wymaga nakładów na niezbędne remonty. Pobyt w tym miejscu wynagrodzi nam bazylika św. Prokopa.

Czeskie obiekty z listy Unesco - mapa.

12 czeskich obiektów w galeriach szczegółowych

W moim przypadku Ołomuniec i Kromieryż były celem jednodniowej wycieczki. Podobnie było z Litomyślem, Kutną Horą i Zeleną Horą. Na Lednice przeznaczyłem cały dzień, by następnego zahaczywszy o Trebić  zatrzymać się na nocleg w Telczu. Kolejnym celem z noclegiem był Czeski Krumlow, by popołudnie dnia następnego spędzić w Holaszowicach. W drodze powrotnej udało mi się zatrzymać w Pradze. Brno stanowiło natomiast cel sam w sobie: wskutek remontu willa Tugendhatów nie była dostępna w latach 2010-12 i wymagała osobnego wyjazdu. Jej ponowne otwarcie dla zwiedzających pozwoliło mi na zamknięcie czeskiego rozdziału obiektów znajdujących się na liście Unesco. Przynajmniej na dzień dzisiejszy. (Sebastian Mierzwa, czerwiec 2012 r.)

 

 

Okładka fotoksiążki Seba "Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO własnym okiem: Czechy"

 

 

Fotoksiążka "Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO własnym okiem: Czechy". 

Dwanaście czeskich obiektów z listy UNESCO. Wersja papierowa, półkowa, format A4, twarda okładka, 50 stron - zawsze w zasięgu ręki.

 

Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017