Dwanaście czeskich obiektów na liście UNESCO

W Czechach znajduje się dwanaście obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa. Ich odwiedzenie nie nastręcza większych trudności. Najwięcej czasu musimy zarezerwować na zwiedzenie Starego Miasta w Pradze i Lednicko - Valtickiego krajobrazu kulturowego rozciągającego się na przestrzeni 200 km2. Kutna Hora i Czeski Krumlow są na tyle interesujące i urokliwe, że warto zarezerwować dla  nich po jednym dniu. Pozostałe miejsca są dość zwarte i łatwo dostępne (renesansowy zamek w Litomyślu czy  wieś Holaszowice). Miasteczka  Telcz i Kromieryż mogą zauroczyć na tyle, że zatrzymają nas na dłużej niż jedno popołudnie. Bardzo łatwo dostępnymi obiektami są kolumna św. Trójcy w Ołomuńcu,  sanktuarium w Zelenej Horze i willa Tugendhatów w Brnie. W tym ostatnim dobrze jest mieć wcześniejszą rezerwację. Nieco rozczarowuje natomiast miasto Trebić -dzielnica żydowska wciąż wymaga nakładów na niezbędne remonty. Pobyt w tym miejscu wynagrodzi nam bazylika św. Prokopa.

Czeskie obiekty z listy Unesco - mapa.

12 czeskich obiektów w galeriach szczegółowych

W moim przypadku Ołomuniec i Kromieryż były celem jednodniowej wycieczki. Podobnie było z Litomyślem, Kutną Horą i Zeleną Horą. Na Lednice przeznaczyłem cały dzień, by następnego zahaczywszy o Trebić  zatrzymać się na nocleg w Telczu. Kolejnym celem z noclegiem był Czeski Krumlow, by popołudnie dnia następnego spędzić w Holaszowicach. W drodze powrotnej udało mi się zatrzymać w Pradze. Brno stanowiło natomiast cel sam w sobie: wskutek remontu willa Tugendhatów nie była dostępna w latach 2010-12 i wymagała osobnego wyjazdu. Jej ponowne otwarcie dla zwiedzających pozwoliło mi na zamknięcie czeskiego rozdziału obiektów znajdujących się na liście Unesco. Przynajmniej na dzień dzisiejszy. (Sebastian Mierzwa, czerwiec 2012 r.)

 

 

Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017