Stećci - średniowieczne cmentarze. Velika i Mala Crljivica.

Średniowieczne cmentarze z kamieniami nagrobnymi zwanymi stećci. Kryteria obiektu: K III, VI. Wpis na listę UNESCO: 2016 r. Wizyta: grudzień 2016 r. Numer na liście UNESCO: 1504, mój 179.


Wpis transgraniczny składający się z 28 miejsc, znajdujących się w Bośni i Hercegowinie (20), w zachodniej Serbii (3), w zachodniej Czarnogórze (3) oraz w środkowej i południowej Chorwacji (2), obejmuje cmentarze i różniące się między sobą zależnie od regionu średniowieczne kamienne nagrobki zwane stećci. Kamienie nagrobne datowane na okres od XII do XVI w. są ułożone w rzędach, zgodnie ze zwyczajem powszechnie przyjętym w Europie od czasów średniowiecza. Większość stećci wykuto w wapieniu. Znajdujące się na nich liczne motywy dekoracyjne i inskrypcje są świadectwem zarówno ciągłości w ikonografii średniowiecznej Europy, jak i zróżnicowania lokalnych tradycji.

W okolicach miejscowości Velika i Mala Crljivica znajdują się stećci. To wykute w wapieniu kamienie nagrobne pochodzące z okresu od XII do XVI w. Charakterystyczne dla obszaru Bośni i Hercegowiny, zachodniej Serbii, zachodniej Czarnogóry oraz środkowej i południowej Chorwacji. Ustawiane w rzędach swym kształtem przypominają antyczne sarkofagi. We wnętrzach nie kryją szczątków, są monolitami. Na ich powierzchniach znajdują się motywy dekoracyjne, inskrypcje oraz sceny z życia będące świadectwem bogatej kultury tego regionu. Powszechnie przyjmowane jako pozostałości kultury wynikającej z działalności kościoła bośniackiego czy bogomiłów.

Wykute w wapieniu kamienie nagrobne pochodzące z okresu od XII do XVI w. Stećci znalazły się na liście UNESCO w 2016 r.

następny obiekt z listy >>>

 

Galeria: średniowieczne cmentarze Stećci


Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017