Zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreč

 

Zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreč. Kryteria obiektu: K II, III, IV. Wpis na listę UNESCO: 1997 r. Wizyta: sierpień 2012 r. Numer na liście UNESCO: 809. 

Zabytki sakralne w Poreč, miejscu kultu chrześcijańskiego począwszy od IV w., tworzą najpełniejszy zachowany tego typu zespół. Bazylika, atrium, baptysterium i pałac biskupi stanowią wybitne przykłady architektury sakralnej, a sama bazylika w wyjątkowy sposób łączy elementy klasyczne z bizantyjskimi.

Miasto Poreć położone jest na niskim i wąskim półwyspie, na Istrii. Szczyci się wczesnochrześcijańską katedrą zbudowaną w VI w. za czasów biskupa Eufrazjana i cesarza Justyniana I Wielkiego. Dzisiejsza świątynia powstała na miejscu wcześniejszej budowli pochodzącej z V wieku.  Wnętrze trójnawowej bazyliki oraz fasadę pokrywają mozaiki z III wieku. Są to najlepiej zachowane elementy sztuki bizantyjskiej w Chorwacji.

 

Poreč szczyci się wczesnochrześcijańską katedrą zbudowaną w VI w. za czasów biskupa Eufrazjana i cesarza Justyniana I Wielkiego. Na listę UNESCO trafił 1997 r.

następny obiekt z listy >>>

 

Galeria z miasta Poreč


Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017